R8’İ PARÇALARINA AYIRMAK

  • 111 SHARES

Fabian Oefner’in dekonstrüktivist bakış açısı, fotoğraf ile bir araya geldiğinde ortaya parçalarına ayrılan portreler, şişeler ve arabalar çıkıyor. Oefner’in odağında bu sefer, 10. yıl dönümünü kutlayan Audi R8 var.

Fotoğraf sanatçısı Fabian Oefner, farklı ölçeklerde maketler yaratıp, bu maketleri moleküllerine ayırıyor. Ortaya çıkan küçük parçaları yeniden bir araya getirirken, bu sürecin dokümantasyonu, kendisinin sanatçı olarak ürettiği eserlerin belki de en dikkat çekici olanları. Disintegrated adını taşıyan ve farklı otomobilleri parçalarına ayırdığı serisinde, Lamborghini ile yaptığı iş birliğinde gerçek bir otomobili paramparça ettiğini de hatırlatalım.

Oefner, bu sefer Audi ile bir araya geliyor ve R8’in 10. yıl dönümü için kolları sıvıyor. R8’in en küçük dişlilerine kadar detaylara dikkat ederek üretilen maket, her bir parçanın tek tek fotoğraflaması ve dijital ortamda bir araya getirilmesiyle final halini alıyor. Audi, kendi bünyesinde üretilen her bir otomobili ayrı ayrı birer sanat eseri olarak görüyor ama, konu Oefner’in eserine geldiğinde, ortaya çıkan sonuç Audi’nin en yavaş üretilen eseri olarak niteleniyor.