KAPLUMBAĞA GİBİ AMA DEĞİL

  • 59 SHARES

Evinizi sırtınızda taşımanın metaforik düzlemden gerçekliğe ulaştığı noktada, karşınıza sıra dışı bir tasarım çıkması ihtimali bir hayli yüksek.

Sebastian Maluska, doğa sporlarına, gezilerine ve sörfe olan merakını, Ecole cantonale d’art de Lausanne’da aldığı ürün tasarımı eğitimine entegre etmenin en pratik yolunu ararken, yoktan var etmenin değil; var olanı daha işlevsel hale getirmenin izinden gidiyor. Çıktığınız seyahatte konaklayacağınız durağı, imkanlardan ziyade kendi zevkinize göre seçmenizi salık veren tasarımıyla Maluska, arabanızın üzerine oldukça pratik bir şekilde sabitleyebileceğiniz pop-up çadırını tanıtıyor. Yelkenli kumaşından ilham alarak tasarlanan çadır, su geçirmez özelliğine sahip. Kurulduğunda iki kişinin rahatça sığabileceği genişliğe ulaşan bu tasarımın yapımında alüminyum tercih edildiği için, normal versiyonlara kıyasla oldukça hafif. Ancak endişe etmenizi gerektirecek bir durum yok, zira olası bir rüzgar durumunda, kenarındaki kancalar, sabitleme işlemini daha güvenli bir hale getiriyor. Üstelik hafifliği, arabanın benzin emisyonunu da oldukça az etkiliyor.

Otomobilin aerodinamik duruşuna herhangi bir negatif etki oluşturmayan tasarım, ince düşünülen detaylar sayesinde tavan ile hiçbir şekilde temas etmiyor. Haliyle soğuk havadan ya da arabanın yüzeyindeki nemden etkilenmiyorsunuz. Üstelik, çadırın tepesindeki şeffaf bölme sayesinde her nerede olursanız olun, gökyüzünü izleme fırsatı yakalayabiliyorsunuz.