ALEXA IS LISTENING

  • 64 SHARES

Her nereye seyahat ederseniz edin konfor alanınızdan ödün vermeden rahata erişmek en büyük hakkınız. Yeni rotanızdaki otelde, alıştığınız detayların siz sipariş etmeden yerini aldığını ve oda servisini çağırmak için telefonun sıfır tuşuna basmadığınızı düşünün…

Yukarıda okuduğunuz satırlar, her ne kadar kulağa uzay çağını anlatan bir filmden alınmış gibi gelse de adım attığınız odanın sizi rahat ettirmek için yüksek teknolojiyle donatılmış olduğunu keşfetmek üzeresiniz. Amazon’un Siri ile rekabeti bir üst seviyeye taşıyan programı Alexa, misafirperverlikte üzerine tanımıyor. Eğer Marriott, Westin ya da Aloft otellerinden birinde kalıyorsanız, Alexa her sorunuzu cevaplamaya hazır. Odanızda sizi karşılayan Alexa, bavullarınızı açtıktan hemen sonra odanızın soğuk olduğunu düşünüyorsanız, klima kumandasıyla imtihana girmeden, tek bir komutunuz ile odanın sıcaklığını değiştirebilir. Bahsettiğimiz misafirperverlik öyle bir mertebeye ulaşıyor ki, telefonun ahizesini kaldırıp sıfırı tuşlamak ve sipariş vermek yerine, Alexa’dan oda servisini çağırmasını isteyebilirsiniz. Televizyonu açmak, ışıkları kısmak, kanal değiştirmek, Alexa’nın sizin yerinize halledeceği ufak detaylar haline dönüşüyor.

Eğer okuduğunuz satırlar kişisel verilerin korunmasına dair soru işaretlerini canlandırıyorsa, Alexa ve Amazon, bu konuda da içinizi rahatlatacak. Zira, Alexa’nın bulut sisteminde sadece 24 saatlik ses kaydının kaydedildiği ve bu süreç sonunda hiçbir kaydın arşivlenmediği veya herhangi bir otel yönetimiyle paylaşılmadığı garanti altına alınmış durumda.