ZAHA HADID’İN SON DALGASI

  • 114 SHARES

Zaha Hadid Architects imzalı Changasha Meixihu International Culture and Art Center, kendisiyle aynı adı taşıyan şehirde yükseliyor. Mimarlık şirketi, sekiz senedir süren yapım aşamasının ardından, mimari detayları paylaşıyor.

Zaha Hadid’in ölümü ardından ZHA firmasının yönetimi devralan Patrik Schumacher, Hadid ile ortak çalışması Changasha Meixihu Interntional Cultre and Art Center’ın tamamlanan fotoğraflarını paylaştı. Yapımına 2011 yılında başlanılan Çin’in Changasha bölgesindeki merkezin bu sene bütünüyle tamamlanması bekleniyor. Üç kıvrımlı taç yapraklarına benzeyen binaya bakar bakmaz dikkatinizi çekecek olan kavis ve dalgaların kıvrak çizgileri, binanın mimarı Zaha Hadid’in bakış açısını yansıtıyor.

Sanat müzesi, küçük ve büyük tiyatroları ile eğimli yapılar üç farklı bölümden oluşuyor. Aynı zamanda şehrin en büyük performans merkezi olacak olan binaya restoranlar ve butikler de eşlik edecek. Kendine özgü konumundan feyz alarak tasarlanan bina, aynı zamanda Meixi Gölü’ndeki Festival Adası’yla da bağlantı kuruyor. Geleceğin kültür merkezi olarak öngörülen bina, dış mekanında açık hava sergileri ve etkinliklerinin yapılacağı bir sanat merkezi haline geliyor. Yapının bir diğer özelliği ise, yirmi dört saat aktif olması. Mekanların bu dinamik kompozisyona göre planlanan saatleri ile merkez hiçbir zaman uyumayacak.