ZAHA HADID’İN GÜNCELLENEN ANTOLOJİSİ

  • 143 SHARES

Taschen yayınlarından “Zaha Hadid. Complete Works 1979-Today, 2020 Edition” mimarın imzasını attığı tüm yapıları içinde barındıran yeni bir edisyon.

2016 yılında hayatını kaybeden Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid’in geride bıraktığı yapıları iki kapak arasına sıkıştırmak zor olsa da, Taschen yeni kitabı ile bunu başarıyor. “Zaha Hadid. Complete Works 1979-Today, 2020 Edition”, mimarın tüm işlerinin yer aldığı, 672 sayfalık bir antoloji.  İnşaatının imkansız olduğunu düşünenlere inat, kendine has vizyonunu dünyanın farklı noktalarında realize etmeyi başaran Hadid, aynı zamanda Pritzker Prize’ı kazanan ilk kadın mimar. Taschen yayınları da bu mirası 2020 için güncelleyerek, bir monografi formatına sokuyor.

Sadece yapılara değil aynı zamanda mobilya ve iç mimarı tasarımlarına da yer veren kitap, fotoğraflar, Hadid’in çizimleri ve eskizlerinden oluşuyor. Kitapta hikayesine yer verilen, Antwerp’teki Port House, Beijing’deki yeni havaalanı ve Doha’daki Al Janoub Stadyumu, mimarın imza yapılarından bazıları. Sanat tarihçisi ve ekonomist Philip Jodidio’nun yazarlığını üstlendiği monograf, mimari formasyona sahip olup olmamanız fark etmeksizin, herkes üzerinde aynı derecede etkileyicilik yaratacak bir kitap.