YANSITICI ETKİ

  • 49 SHARES

Rimowa, limitli edisyonu ile Essential Neon koleksiyonunu iki kuram üzerinden şekillendiriyor; Neon renkler ve diyapozitif kaplama.

En basit hali ile renk kavramının tanımını ışığın nesneler üzerinden gözümüze yansıması olarak yapabiliriz. Milisaniyede gözümüze görünen her bir tonu sadece bir açıdan değerlendirmemeli. Tıpkı Isaac Newton’un güneş ışığını elmas bir prizmadan geçirerek renkleri ayrıştırdığı gibi. Newton, güneşin hareket derecesine göre renkleri algıladığımızı savunan ve “ışığın renk tayfı” adını verdiği deneyinin ilerleyen zamanlarda albüm kapağı-Pink Floyd’un The Dark Side of the Moon– olabileceğini düşünmüş müdür? Bu sorunun cevabını asla bileceğimiz fakat canlı renklerin her türlü ortam ve koşulda kendini belli ediyor oluşunu kabul edebiliriz. Hele ki söz konusu bir bavul ise…

Rimowa neon renklerin ve şeffaf kaplamanın odağına yerleştirdiği Essential Neon ile koyu renklerin ağırlıkta olduğu bagaj bandına canlılık getirmeye amaçlıyor. Tasarımdaki yarı saydam noktalar ise ışık kırılmalarının yansıtıcı etkisini vurgulayarak Newton’un deneyine adeta gönderme yapıyor. Elbette bavul koleksiyonunu akıllı telefon kılıfları ile pekiştiren Rimowa böylece iki farklı koruma kalkanını tek bir paydada buluşturuyor. Sınırlı sayıdaki Essential Neon’un temmuz ayı itibarı ile satışa çıkacağını da belirtelim.