YANSIMA NOSYONU

  • 77 SHARES

Antonio Citterio, Flexform için tasarladığı son koleksiyonunda mobilya tasarımlarının aile kavramı ile olan ilişkilerine değiniyor.

Mimari alt yapıya sahip olup daha sonra mobilya tasarımı ile ilgilen isimlere birçok örnek vermemiz mümkün. Mimari projelerinin yanı sıra, modülerlik anlayışını mobilya tasarımlarına ekleyen Fritz Haller ve Haller ile ortak payda da buluşan Antonio Citterio, bu örneklerden bazıları. Haller’in tasarımlarında hangi manevi duyguları referans aldığını bilmemekle beraber, Citterio Flexform için tasarladığı mobilya koleksiyonunu aile kavramı üzerinden şekillendiriyor.

Aile nosyonu ve ülkeler arasında kültürel bir bağlantı olduğunu düşünürsek, Akdeniz coğrafyasını bu konuda ayrı bir başlık altında incelemek mümkün. Zira tipik bir İtalyan ailesinin nesilden nesile aktırılan aile işletmelerini ve kalabalık akşam yemeklerini bir önceki cümlemize referans olarak gösterebiliriz. Antonio Citterio ise tam bu noktada özellikle mobilya tasarımlarını düşündüğünde aklına ilk olarak aile hikayelerinin geldiğini dile getiriyor. Flexform için hazırladığı yeni koleksiyonunda, hasır malzemesinin çocukluğundan beri hafızasına kazınmış olmasından yola çıkıyor. Aile ile ilintili anılarından hareketle tasarlanan Tessa sandalye ve Gregory kanepe modelleri, karmaşık bir yapıyı gizleyen formun sadeliği ile karakterize ediliyor.