WES ANDERSON ESTETİĞİ NEDİR?

  • 28 SHARES

Simetri hastalığı ve pastel renklerin, post modern bir estetik algısı yaratabileceğine inanmıyorsanız, Bar Luce ve The Grand Budapest Hotel sonrası döneme eklenen bir diğer destinasyona odaklanmalısınız.

The Grand Budapest Hotel vizyona girdikten sonra, önce hepimizin pastel renklere olan bakış açısı değişti, ardından böyle bir mekanın gerçek olabilme ihtimali herkesi heyecanlandırdı. Ne yazık ki Wes Anderson yönetmenlik kariyerini bir kenara bırakıp, turizm sektörüne el atmadı lakin, Fondazione Prada içerisinde açılan Bar Luce, en azından bu renkli dünyaya duyulan açlığı biraz olsun bastırmakta başarılı oldu.

Bu estetik algıyı güçlendirecek yeni durak, Ukrayna’da konuşlanıyor. Odessa’da açılan Breadway Bakery, Amerikan pop kültürünü, Wes Anderson’ın renk paletinden geçirerek yeniden yorumluyor. 85 metrekarelik bu bakery, içeriye girildiği andan itibaren zıt dokuları ve renkleri bir araya getiriyor. Kadife koltuk takımlarını, metal aksamlı sandalyeler takip ederken, farklı fayans ve mermer seçimleri bütüne dahil oluyor. Breadway Bakery’nin hedefi şu anki menünün sağlıklı duruşunu korumak, lakin ilerleyen yıllarda farklı dünya mutfaklarına da ev sahipliği yapmak istiyor. Breadway Bakery’den önce Odessa seyahati kulağa çok cazip gelmiyorsa, tekrar değerlendirmenizi öneriyoruz.