TRADİSYONEL BAŞLANGIÇ

  • 73 SHARES

Eskileri yad etmenin binbir türlü yolu var. Başucunu rehin almış akıllı telefonlar yerine klasik tarzda bir çalar saat ile uyanmak nostaljik bir adım olabilir.

Güne hangi ruh hali ile başladığınız mühim sonuçta sizi bekleyen 24 saatin akıbeti söz konusu. Pink Panther’in In the Pink of the Night bölümündeki gibi bir uyanma, karakter gibi bizim de tercih ettiğimiz bir yol değil. Kimi zaman telefon alarmlarının irite edici sesinde aynı tavrı sergilemek istiyor olsak da, sakinliğimizi korumalıyız. Bu noktada zanaat ve teknolojiyi tek bir paydada birleştiren tasarımların uyandırma servisine bir nevi muhtacız. Her şeye rağmen akıllı telefonlarınızı elinize almadan önce eskilere ait bir refleks olarak kabul edilebilecek bir aksiyonla çalar saatinizi susturmak, kulağa oldukça nostaljik geliyor.

Båge & Söner işin özünde gözünüzü açar açmaz haletiruhiyenizi sakinleştirmek üzere hem görsel hem de polifonik bir mekanizma kuruyor. Bu sistemin çarklarında ise İsveç’teki saat ustalarının kullandığı kökleşmiş yöntem ve tekniklerin alternatif modernliğinin bir karması yer alıyor. Günümüzün gereksinimlerini karşılayan klasik tasarım Stockholm’de özel bir atölyede üretilirken, yüksek saatçiliğin normallerini çalar saat kavramına uyguluyor. Öte yandan onlarca seçenek arasından hangi melodi ile beden ve ruhunuzun uyanacağına karar verme sorunsalı da ortadan kalmış oluyor. Klasik ve nostaljinin getirilerinden biri de az ve öz olmasında değil mi zaten?