TİPOLOJİ YORUMU

  • 88 SHARES

Vitra ile Jasper Morrison, Evo-c koleksiyonuyla sandalye tasarımının temel prensibini ergonomik ve geri dönüştürülebilir malzeme kuramından yana kullanıyor.

Jasper Morrison’ın 80’li yılların sonlarına doğru Londra’daki Office for Design stüdyosunu açmasıyla birlikte, tasarımları Avrupa’nın farklı lokasyonlarındaki mobilya üreticileri tarafından hayata geçirilmeye başlandı. 90’lı yıllarda Flos, Alessi ve Rosenthal gibi hatırı sayılır markalarla iş birliği içerisine giren Morrison, zaman içerisinde Muji ve Samsung gibi isimlere de danışmanlık verdiği gibi, farklı sıfatlarla yoğunlaştırdığı kariyerine birçok sergi de ekledi. Tasarımcı hakkında edinmeniz gereken en güncel bilgi ise, iş birliği listesine Vitra’yı da katıp Evo-c koleksiyonunu portföyüne eklemesi.

Dört ayak sistemine alışık olduğumuz sandalye tasarımlarının aksine görünüşte sadece iki çubuğun L formatında birbirine bağlandığı Evo-c, yüzde yüz geri dönüştürülebilir polipropilenden oluşuyor. Picasso’nun tek çizgi hareketini anımsatan tasarım, Morrison’ın süper normal ideolojisini de yansıtıyor. Üç farklı renk seçeneği sunan tasarımın detaylarına Vitra’nın web sitesinden ulaşabilirsiniz.