TASARIMIN OLİMPİYAT İNDEKSİ

  • 81 SHARES

Olimpiyat ruhundan ilham alınarak Kopenhag bazlı mimarlık firması 3XN tarafından tasarlanan Uluslararası Olimpiyat Komitesi, 23 Haziran Dünya Olimpiyat Günü’nde kapılarını Lozan’da açtı. Olympic House adını alan yapı modern çizgilerinin yanında, tasarımıyla sürdürülebilir olma özelliğine sahip.

Ülke ve kültürleri spor dalları ile birbirine bağlayan organizasyon, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin merkezinin aynı disiplin ve ilkeyle tek çatı altında toplanması gerektiğine işaret ediyor. 23 Haziran Olimpiyat Günü’nde açılan komite de, hareket, şeffaflık, esneklik, sürdürülebilirlik ve iş birliğinden oluşan beş ilke göz önüne alınarak Kopenhag menşeli mimarlık firması 3XN tarafından tasarlandı. Komitenin 125. yılına özel olarak Lozan’da açılacak olan Olympic House adını taşıyan yapı, modern çizgilerinin yanında çevreci tasarımıyla da örnek teşkil ediyor.

Olimpiyat ruhunun belirgin fakat sembolik anımsamaları yapının tasarımında etkili rol oynuyor. Komitenin dış yüzeyinde dalga şekli hakim olurken iç kısmında ise beş olimpiyat halkasından esinlenerek tasarlanmış spiral merdivenler bulunuyor. Yapıyı sabitleyen, kilit bir pozisyonda olan bu merdivenler, sporcuların arasındaki etkileşim ve iş birliğinin sembolü olarak yapının içeresinde yerini alıyor. Bunun yanında, çevreci tasarımı ile Olympic House sahip olduğu üç farklı sertifikasyonla İsviçre’nin modern ve sürdürülebilir bir binası olma özelliğini taşıyor. Yapı, elektriğinin %10’unu panellerden üretirken gün ışığını da en verimli şekilde kullanılmak üzere tasarlandı.