SUYU TAKİP ETMEK

  • 80 SHARES

Çıkacağınız turistik bir seyahatin içerisindeki durakları belirlerken, kültürel aktivitelere ya da alışveriş duraklarına odaklanmak yerine, size daha çevre dostu ve sağlıklı bir alternatif sunmak istiyoruz.

Çevre dostu teknolojilerin ve tasarımların aklımıza gelebilecek her türlü disiplini etkisi altına aldığı su götürmez bir gerçek. Peki, bu çerçevede değerlendirilebilecek bir tasarımın, çıkacağınız seyahat rotasını etkileyebileceğini söylesek, rotanızı yeniden oluşturur muydunuz?

İtalyan tasarımcı Emanuele Pizzolorusso, bu rotayı değiştirmek için değil lakin, ziyaret ettiğiniz şehirde de bilinçli bir tüketici olmanız için, yeniden kullanılabilen su şişeleri tasarlıyor. İlk bakışta oldukça basit bir tasarım gibi görünse de, içerisinde bulunduğunuz şehre göre seçmeniz gereken su şişeleri, aslında sizi suyun kaynağına götürmeyi hedefliyor. Berlin, Londra, Barselona, New York gibi metropolleri odağına yerleştiren tasarımcı, bu şehirlerde yer alan en merkezi su çeşmelerini şişenin üzerine sırasıyla yazıyor. Şehrin farklı bölgelerine göre farklı noktaları işaret eden şişeler, en çok tercih edilen su kaynaklarını üzerinde taşıdığı için, tasarımcı bunun hem plastik kullanım oranını azaltacağını, hem de tüketicilerin daha sağlıklı bir su içeceklerini iddia ediyor.

Yakın zaman içerisinde yolunuz Amsterdam, Berlin, Kopenhag, Londra, Milano, New York, Paris, Roma ya da Tokyo’ya düşecekse, Pizzolorusso’nun su şişesini çantanıza atmanızı öneriyoruz.