SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK FURYASI

  • 64 SHARES

Masif ahşabın, Calacatta mermerinin, deri Chesterfield koltukların yerini almaya hazırlanan alternatif ve çevre dostu materyaller, aşina olduğunuz estetik duruşu bir üst seviyeye taşımaya hazırlar.

Çevreye duyarlılık ve sürdürülebilirlik, günlük hayatımıza entegre olan pek çok disiplini etkisi altına almış durumda. Bir nevi sosyal sorumluluk haline gelen bu iki kavram, alışkanlıklarımızı da değiştirmenin peşinde emin adımlarla ilerliyorlar. Aynı adımları takip etmek gibi bir niyetiniz var ise sizi Campana Brothers’ın yeni mobilya koleksiyonuyla tanıştıralım.

Brezilyalı duo Humberto ve Fernando Campana, modern tasarımların alternatif materyallerle uyumundan ve tabii sürdürülebilirliğin gücünden ilhamla, bir sandalye ve üç farklı dolaptan oluşan seriyi satışa sundular. Buraya kadar bir hayli olağan görünen serinin alametifarikası da hammaddesinin mantar olması. Tamamı şişe mantarından oluşan Sobreiro Collection, fikrin arkasındaki Campana Brothers için çevre dostu olmanın yanı sıra oldukça merak uyandıran bir materyal olarak nitelendiriliyor. İkilinin savoir-faire’i haline gelen doğal hammadde kullanma güdüsü, önceki yıllarda işlenmemiş deri, palmiye yaprakları ve balık derisinin mobilya tasarımına entegre olmasıyla karşımıza çıkmıştı.

İkilinin bir diğer argümanı, materyalin dayanılmaz hafifliği. Farklı bir dokunuşa ihtiyaç duymadan sunduğu doku, üretim esnasında sağladığı pratiklik ve yarattığı modern algıdan oldukça etkilendiklerini söyleyen tasarımcı duo, şişe mantarının daha kolay şekil alabilen mermer olarak nitelendirileceği günlerin yakın olduğunu savunuyor. Geri dönüştürülebilir materyaller üzerinde çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Humberto ve Fernando Campana’nın yeni hedefleri ise ananas yapraklarını geri dönüşüme tabi tutarak deri elde etmek.