SÜRDÜRÜLEBİLİR FUTBOL ANLAYIŞI

  • 89 SHARES

Zaha Hadid Architects, Forest Green Rovers futbol takımı için tasarladığı stadyumla, sürdürülebilir mimari anlayışının her türlü disipline entegre edilebileceğini ispat ediyor.

Mimari ve tasarım anlayışının sürdürülebilirlikle paralel ilerleyen bakış açısı, inşa edilen projelerin ekolojik değerlere atıfta bulunan birer yapı olmasını sağlıyor. Tadao Ando’nun Japon kültüründen ilhamla farklı şehirlerde inşa ettiği yapılar, bu bağlamda verilebilecek güzel örneklerden biri. Lakin, özellikle ekolojik değerlerin her geçen gün daha önemli bir hal alması, farklı projelerin ve mimarlık ofislerinin de bu noktaya odaklanmasını salık veriyor. Üstelik bu sefer, ölçek ayırt etmeksizin…

Zaha Hadid Architects, dünyanın tamamı ahşaptan yapılan ilk futbol sahası projesine imzasını atması, sürdürülebilir mimarlık anlayışında yeni bir adım olarak nitelenebilir. Forest Green Rovers adlı futbol kulübünün resmi stadyumu olarak Gloucestershire, İngiltere’de inşaatına başlanacak olan yapı, dünyanın en yeşil stadyumu olacak. Yani, tamamı ahşaptan inşa edilecek yapı, sadece sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla donatılacak. Kompleksin kapladığı alandaki yeşil alanın kaybolmaması adına, stadyumun güneş ışığını olabildiğince optimum seviyede kullanması temel amaç. Bunun yanı sıra, Forest Green Rovers sadece stadyumuyla çevreye destek vermiyor. FIFA tarafından en ‘yeşil’ futbol takımı seçilen ekip, beslenme alışkanlıklarını, karbon ayak izini minimize etmek adına vegan bir diyetle değiştirmiş durumda. Maç esnasında sunulan yemekler de vegan mutfağına ait.