SIRA DIŞI SOFRALAR İÇİN

  • 61 SHARES

40 el yapımı masa aksesuarından oluşan eğlenceli bir koleksiyon olan Gohar World’ün analizi.

Pandemiden önce şef ve sanatçı Laila Gohar, Manhattan’daki dairesinde haftada en az bir kez bir akşam yemeği partisi düzenliyordu; sanatçıları, tasarımcıları, yazarları, aktörleri ve diğerlerini masasında toplanmaya davet ediyordu. Sosyal mesafenin norm hale gelmesinden ve akşam yemeği partilerinin geçmişte kalmasından sonra Gohar’ın kendi işi ve hayatı da değişiyor. Aniden, kendisinin ve kendisi de bir sanatçı olan küçük kız kardeşi Nadia’nın yıllardır üzerinde düşündüğü bir fikri yeniden değerlendirmenin zamanı geldiğini fark ediyor: Birlikte yemek yeme deneyimini günlük ritüellere de saygıyla yaklaşarak, sonsuza dek sizinle kalacak nesnelere nasıl dönüştürürsünüz?

Cevapları, 40 el yapımı masa aksesuarından oluşan eğlenceli bir koleksiyon olan Gohar World. Dantelli bardak başlıkları, sert şeker parçalarına benzeyen cam bıçak ve çatal dayanakları ve mum yerine yumurtaları tutmak için yapılmış bir şamdan! Kulağa çılgınca geliyor olabilir ama Gohar’ın dünyası tam olarak ve sahiden böyle. Yiyecekleri aracı olarak kullanan, içinde güllerin balık şeklindeki jöleler veya tereyağında asılı olduğu soyut masa manzaraları yaratan ikili, projelerinin parçalarını başlangıçta Viyana’dan Milano’ya ve kendi memleketleri Kahire’ye kadar dantel zanaatkarları, cam üfleyiciler ve mumcuları tedarik ederek, gelenekleri canlandırmanın bir yolu olarak tasavvur ediyor.

Kendisi de New York City’de yaşayan Nadia, üretimin çoğunu yönetiyor ve kız kardeşlerin eski bir terzi olan anneannesi Nabila, peçete halkası görevi gören ve baget çantalarını süsleyen siyah fiyonkların çoğunu bizzat kendisi ortaya çıkarıyor.