YENİDEN SHELL CHAIR

  • 11 SHARES

İskandinav tasarım anlayışının temel taşlarından biri olarak görülen Hans Jørgensen Werner, Shell Chair’in yeni yorumuyla tekrar gündemde. Üstelik bu kez tasarıma ekstra değer ekleyen ekip, Zaha Hadid’in perspektifini yansıtıyor.

Modern klasiklerin farklı yorumlara tabi tutularak yeniden hayatımıza dahil oluşu, özellikle son zamanlarda tasarım dünyasının en güçlü oyun alanlarından biri haline gelmiş durumda. Bu disiplinin güçlü isimlerinden Zaha Hadid Architects, Hans Jørgensen Werner’in ikonik sandalye tasarımı Shell Chair CH07’yi, kendi tasarım süzgecinden geçirerek yeniden yorumluyor.

1963 yılında Werner tarafından tasarlanan Shell Chair, satışa sunulduğu yıllarda, dönemin en sıra dışı ve lüks tasarımlarından biri olarak görülüyordu. Üretim esnasında harcanan efor, fiyat-performans endeksi incelendiğinde ortaya çıkan yüksek fiyat etiketi, Shell Chair’in yakalayacağı popülariteye engel teşkil ederken Werner bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için pratik ahşap işçiliği yöntemleri geliştirerek tasarımı daha uygun bir fiyata satışa sundu. Yıllar önce gerçekleşen bu değişimden sonra bugün Zaha Hadid Architects, aynı tasarımı mermer ve karbon fiber kullanarak yeni bir bakış açısıyla sunuyor. Mermerin mümkün mertebe gelebileceği en ince hali, birden çok deney ile ölçümleyen ekip, proporsiyonları ve tasarımı aynı tutmak kaydıyla, materyali değiştiriyor. Mermerin ağırlık noktalarına destek gereken noktalarda devreye giren karbon fiber, hem dayanıklılığı artırıyor hem de farklı materyallerin sıra dışı uyumuna örnek teşkil ediyor. Tasarımcılar, işin teknik kısmına gelindiğinde, London menşeli mühendislik firması AKT-II ve Westminster Üniversitesi ile bir araya geliyor.