RIMOWA’YA AİT BİR ANSİKLOPEDİ

  • 90 SHARES

Bu sefer seyahatlerinizde yanınızdan ayırmadığınız Rimowa valizinizi biraz daha yakından tanımayı teklif ediyoruz. İşe Assouline’den yeni çıkan markaya adanmış antoloji ile başlamak ise bu konuda en güvenilir kaynak olacaktır.

192 sayfa ve 100 görselle Rimowa’nın 1898’e uzanan tarihini özetlemek mümkün olabilir mi? Assouline’den yeni çıkan ve editör Dan Thawley’nin yazarlığını üstlendiği “Rimowa” kitabı için bu mümkün. 1898 yılında Köln’de bir valiz markası olarak kurulan Rimowa’nın günümüzde temsil ettiği bu tanımlamalardan öte, seyahate lüks kavramını daha yolculuk sırasında entegre etmeyi başarmış bir marka. Bu dönüşüm hikayesinden önce, markanın özüne odaklanarak başlayan kitap, 120 yıl önce Paul Morszeck’in tasarım felsefesini bugün hala devam ettiriyor olduğu için belki de bugünkü konumuna ulaşan Rimowa’ya dair ansiklopedik bilgilere yer veriyor.

1937’de ilk Rimowa aliminyum bagajın lansmanı ile bugünkü görsel kimliğine yaklaşan marka, arkasında barındırdığı hikaye ve kurucusuna bir övgü niteliğindeki bu kitap ile marka ile bağ kurmuş kimseler için tarihçeyi en baştan alıyor ve arşiv fotoğrafları ile bugün LVMH grubunun bir parçası olmasına uzanan yolu özetliyor. Bu kitabın basılmasında parmağı olanın da yine markanın genç CEO’su LVMH Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arnault’un oğlu Alexandre Arnault olduğu kanaatindeyiz.