PROUVÉ’YE AİT BİR KABİN

  • 92 SHARES

Şimdi kuracağımız cümlenin bir inception etkisi yaratacağının farkındayız fakat Provence’deki Chateau La Coste’un içinde bulunan Renzo Piano tasarımı galeride sergilenen Jean Prouvé imzalı bir kabinde konaklayabileceğinizi belirtmeden geçemiyoruz.

Aix en Provence ile Luberon doğa parkının arasında bulunan Chateau La Coste’u ziyaret etmek için üreteceğiniz bahanelere bir madde daha ekleme zamanı. Zira bir otel, şaraphane ve müze olarak hizmet veren bu yapının içinde bulunan galeride sergilenecek olan Jean Prouvé imzalı kabini ziyaret etmek bir yana, bu kabinde konaklamanız da mümkün. Otelin 28 adet villa şeklindeki suitlerinden sıkılmak imkansız olsa da, bu prefabrik ev deneyimini de mutlaka yaşamanız gerektiğini düşünüyoruz. Cümlenin içindeki ironiyi anlamlandırabilmek için sadece Renzo Piano tasarımı bir galeride, Pritzker ödüllü mimar Richard Rogers’ın adaptasyonu ile Jean Prouvé’nin elinden çıkma bir mini habitatta konaklayacağınızı hatırlatalım.

Patirck Seguin Gallery’nin içinde bulunan prefabrik ev, 2015 yılında Richard Rogers’ın realizasyonu ile yeniden ortaya çıktı. Geceliği 2.000 Euro karşılığında belirli bir süreliğine bir otel olarak hizmet verecek bu yapının Prouvé tarafından tasarlanma amacı ise bir hayli farklı. 1944 yılında tasarımcının Fransa’nın Lorraine bölgesinde İkinci Dünya Savaşı sonrası evsiz kalan halk için tasarladığı bu prefabrik ev, Rogers tarafından galerinin içine orijinaline birebir sadık kalarak kuruluyor. Galeri sahibi Patrick Seguin’in özel koleksiyonundan sanat eserleri ve mobilyalar ile döşenen ev, Chateau Le Coste’un bünyesinde barındırdığı kültürel mirası ile uyumlu bir düzlemde ilerliyor. Kendinizi bir seyahat ile ödüllendirmek istediğinizde bunu Provence’den yana yapmanızda fayda var zira bu süreli bir enstalasyon-konaklama biçimi