PRITZKER PRICE 2019’UN SAHİBİ

  • 36 SHARES

Japon mimar Arata Isoza oldu. 60 senelik kariyerini farklı ülkelerde postmodernist yapılara imza atarak şekillendiren mimar, bu ödüle sahip 46. kişi olurken, Japonya’dan ise bu ödüle layık görülen 8. kişi.

1931 doğumlu mimar, Pritzker 2019’un sahibi oldu. Kültürel mimariye katkıları ile Dünya çapında yapılara imza atan Isozaki, Kyoto, Los Angeles, Barcelona ve Milano’daki müze ve konser salonları ile bilinmekte. Pritzker jürisi tarafından evrensel yaklaşımını 60 yıldır sürdürmesi ile ödüle layık görülen mimar aynı zamanda döneminde Japonya dışında da yapılar tasarlayan ilk Japon olma özelliği taşıyor.

Los Angeles MOCA, Kyoto Konser Salonu ve Milano’daki Alliaz Tower ile bir disiplin olarak mimariyi sorgulaması ile bilinen Isozaki, Dünya’nın farklı köşelerine dağılmış yapılarının hepsinde postmodernist bir perspektifi teknoloji ile harmanlaması ile bilinmekte. Isozaki, mimaride alınabilecek en değerli ödülün sahibi olurken, global bir perspektifin her disiplinde işlediğini bir kez daha kanıtlıyor.