PORTATİF KLİMA TEKNOLOJİSİ

  • 83 SHARES

Klimalı ortamlardan çıktığımızda yüzümüze vuran sauna etkisi artık mazide kalacak bir his olacağa benziyor. Sony minimal klima inovasyonuyla akıllı telefonlarınızdan vücut ısınızı ayarlayabileceğiniz Reon Pocket 2020 yılında hayatımıza girmeye hazırlanıyor.

Küresel ısınmayla beraber hava sıcaklığının her sene katbekat ivme kazanması hepimizi klimalara bağımlı bir hale getirdi. Yaz aylarında Güneş’ten daha çok haşır neşir olduğumuz bu buz dolabı etkisi yaratan cihazlar ortamı serinletmek için biçilmiş kaftan olsa da söz konusu vücut ısısını soğuk tutmak olduğunda eksik kalıyorlar. Her zamankinden daha yüksek sıcaklıklarla, akıllı telefon uygulamasıyla sizi serinletebilecek giyilebilir klimayla, baş etme fikri kulağa çok fantastik bir kurgu gibi geliyor. Fakat, bu durum Sony’e göre gerçeğe dönüştürülebilecek bir düşünce.

Reon Pocket adı verilen termoelektrik soğutma sistemine bağlı cep kliması evinizin köşesinde konumlanan klimayla – tabii daha minimal boyutuyla, aynı görevi üstleniyor. Yaz güneşinde vücut sıcaklığını 13 dereceye düşürebilen mini klima aynı zamanda kış aylarında da ısınızı 8 derece arttırabiliyor. Boynunuzun hemen altında yakanızın biraz üstünde file içerisinde konumlanan Reon Pocket bir kartlık boyutunda. Tişörtünüze koyduğunuz mini klimanızı IOS ve Android sürümlerini destekleyen uygulama sayesinde sıcaklığı kontrol edebilmeniz mümkün. 2 saatte 90 dakikalık pil ömrüne sahip olan giyilebilir klima henüz Japonya sınırlarından dışarı çıkartılmadı. Reon Pocket’ın Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda tam olarak hayatımıza girecek olması akıllı bir pazarlama taktiği mi yoksa inovasyonunda eksikliklerin tamamlanması için zaman kazanma çabası mı sorularını akıllara getiriyor.