PONTI RİTÜELLERİ

  • 41 SHARES

Hayatına bir elin parmaklarını geçecek kadar çok titr sığdırmış Giovanni Ponti’nin kariyeri için, kendisi gibi iftiharla İtalyan olan Sambonet markasına bir yemek takımı tasarlamak bir dönüm noktası olmasa da, tasarım anlayışına hayran kitle için bu seti satın almanın önemine parmak basmak istiyoruz.

Sadece misafirlere kullanım için büfelerden çıkıp kalabalık sofralarda tasarımcının ismi geçirilerek bir statü sembolü olarak kullanılmasından çok, günlük hayata entegre edilip, alışkanlıkları özel hale getirdiği noktada değerinin daha çok anlaşılacağından ise eminiz. Bu fikre nereden ulaştığımıza gelecek olursak; tasarımcının gündelik bir alışkanlığından bahsetmek isteriz. Ponti’nin kurmuş olduğu Domus dergisinde 1960-1970 yılları arasında kendisiyle birlikte çalışan Joseph Rykwert tasarımcının “her şeyden keyif alma” yetisi olduğunu savunuyordu: “Her sabah ofis dolmadan önce ofisine kapanır, mektuplar yazardı. Çoğunlukla çizimler ve birkaç kelimeden oluşan bu mektupları, arkadaşlarına, Papa’ya veyahut İtalyan başbakanına yollardı, bunlar onun yakınlık göstermesinin bir yoluydu.”

Böyle bir alıntıdan sonra Ponti’nin anı yaşamaktan keyif aldığına dair bir şüpheniz kalmamıştır herhalde diye düşünüyor ve size de aynı perspektiften bir doz tavsiye ediyoruz. Sıkıştığınız noktada nereden başlayacağınızı ise biliyorsunuz: Sambonet marka, üstünde Gio Ponti adı olan bir paslanmaz çelik çatal bıçak seti ile.