PLASTİĞİN DÖNÜŞÜMÜ

  • 85 SHARES

1949 yılından bu yana birbiri içerisine geçen blokların en renkli halleri ve temalı figürleri ile her daim bize eşlik eden Lego, Lego Woodeen Minifigure tasarımı ile plastikten ahşaba geçiş yapıyor.

Oyuncakların sadece belli bir yaş aralığına hitap etmediğini kanıtlayan markalardan biri de Lego. Minik kutucukların kendi içerisinde bir hikaye oluşturduğu ve farklı temalar sunduğu seçkileriyle marka, büyüklerin de ilgisini çekmeyi başarıyor. Markanın kurucusu ve marangoz olan Ole Kirk Christiansen’in vizyonu ve zanaatıyla yapılan ilk Legolar çizgisini devam ettirerek tasarlanan oyuncaklar, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ahşap tedarikinde zorluklar yaşanmasıyla yerini plastiklere devrediyor.

Lego, Woodeen Minifigure seçkisi ile kimimize çocukluk yıllarına dair bir anıyı hatırlatırken kimimize ise alışık olmadığımız bir oyuncak tasarımı sunuyor. The Lego Group’ta uzun süredir görev yapan tasarım direktörü Sine Klitgaard Møller ise bu oluşumu klasik mini figürlere bir saygı olarak nitelendiriyor. Markanın tarihi objelerinden hareketle yeniden yapılandırılan figürler, Lego’yu uzun süredir takip eden kitleye hitap ederken aynı zamanda da oyuncak yapımında adını artık nadir duyduğumuz tahta malzemesini de günümüze taşıyor. Lego ve Room Copenhagen iş birliğinden ortaya çıkan tasarım, klasik çizgilerin çağdaş adaptasyonu olarak da tanımlanıyor. Tasarımın detaylarını inceleyecek olursak, Lego’nun mini figürlerinde görmeye alışık olduğumuz geleneksel plastik gövdesi yerini FSC sertifikalı meşeye bırakıyor aynı zamanda figürün boyu da 20 cm kadar uzatılıyor. Figürlerin ellerini temsil eden yarım ay şeklindeki plastik parçalara dokunmayan marka, böylece plastik ve ahşabı bir araya getiriyor. Yakın zamanda 119.99 dolar fiyat etiketiyle satışa çıkacak olan Lego Woodeen Minifigure için detaylı bilgiye lego.com üzerinden ulaşabilirsiniz.