PIERRE JEANNERET’İ YENİDEN KEŞFETMEK

  • 23 SHARES

Miami Design bu sene, Berluti’nin sembolik Venezia derisi ve Paris Laffanour Galerie Downtown’un ortaklığı ile Pierre Jeanneret’nin Chandigarh Capital Complex koleksiyonunu yeniden canlandırıyor.

Her sene tasarım kültürünü yeniden canlandırmak adına dünyanın farklı lokasyonlarından koleksiyonerleri, galerileri, tasarımcıları, küratörleri ve eleştirmenleri tek bir çatı altında toplayan Design Miami, bu sene 2 ile 8 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. 20. ve 21. yüzyıla ait mobilya, aydınlatma ve çeşitli objelerin sergilendiği küresel forum, modern ve çağdaş tasarım bilincini genişletmeyi hedeflerken aynı zamanda tasarım sektörünün hem meraklıları hem de koleksiyonerlerini erişilebilir bir paydada buluşturuyor. 

Bu sene gerçekleşecek olan tasarım haftası için Berluti’nin kreatif direktörü Kris Van Assche ve Paris Laffanour Galerie Downtown’un kurucusu François Laffanour, Pierre Jeanneret’nin Chandigarh’s Capital Complex’ini yeniden canlandırmak için bir araya geldiler. 1950’lerde İsviçreli mimar, kuzeni ve ortağı Le Corbusier tarafından tasarlanan Chandigarh’s Capital Complex dizisi, Base Building masa, Easy, Judge ve Cinéma ile farklı koltuk tasarımlarının da içerisinde bulunduğu 17 parçadan oluşuyor. Kris Van Assche, dizi için 1931 ve 1959 yılları arasında tasarlanan mobilyalardan ilham alarak 18 renkten oluşan yeni bir palet yarattı. Berluti imzalı tütün rengi deriye işlenen renkler arasında yer alan ikili Cinéma koltuklarına uygulanan Sukhna moru ve Simal kırmızısı ise Assche’nin başarısını kanıtlayan cinsten.