OTOBÜS BEKLEMENİN ERGONOMİSİ

  • 77 SHARES

İsveç’in kuzey bölgesinde yer alan bir şehirde yapılan uygulama, otobüs bekleme ritüelini sıkıcı ve soğuk bir süreçten, otobüs durağını deneyimlemenin verdiği haz ile değiştiriyor.

Oldukça soğuk bir havada, beklediğiniz otobüsün gelip gelmediğinden emin olmak için sürekli yola baktığınızı, soğuk havanın içinize işlediğini ve tabii ki beklediğiniz otobüs durağının ne kadar sıradan bir tasarıma sahip olduğunu düşünün. Bu iç açıcı olmayan senaryonun tam tersine döndüğü bir dünya mümkün, her ne kadar bu senaryo, tasarımı günlük hayata entegre edebilen bir coğrafyada meydana gelse de…

Rombout Frieling Lab adındaki mimarlık stüdyosu ve Research Institutes of Sweden, Arktik bölgesindeki soğuk havaları fırsat bilerek Station of Being adında bir projeye imza atıyor. İsveç’te prototip olarak uygulamaya sokulan otobüs durağı, aydınlatmalar ve ses sistemleriyle sizi uyararak beklediğiniz otobüsün yaklaştığını müjdeliyor. Siz bu sırada soğuk havaya aldırış etmeden, yolcular için özel olarak tasarlanan, rüzgarı ve soğuk havayı kesen sığınak vari tasarımların içerisinde, bir otobüs durağını deneyimliyorsunuz. Mimarlık ofisinin kurucusu Frieling, otobüs beklemenin çok sinir bozucu bir deneyim olabileceğini, özellikle de Arktik bölgesinde böyle bir deneyim yaşamanın daha da zor olduğunu söylerken, otobüsün yolunu gözlemek ve sürekli yola bakmak yerine, orada olmanın başlı başına bir deneyime dönüşmesi ihtimali üzerinden fikri geliştirdiklerini ifade ediyor. Farklı ses efektleri ve farklı renkteki ışıklara hangi destinasyonda yol alan otobüsün geldiğini de kolayca anlayabiliyorsunuz. İsveç’in Umeå şehrinde başlayan uygulama, kurulduğu günden itibaren otobüs kullanımında yüzde 35’lik bir artış kaydetti.