ORTA ÇAĞ ETKİSİ

  • 86 SHARES

Foster + Partners, Fransız Le Dôme için tasarladığı yapıda mimari ve peyzajın ortak görselliğini eşleştiriyor. Tabii ki bölgenin topoğrafyasını odakta tutarak.

Fransa’nın güneybatısındaki Bordeaux yakınlarındaki bir Orta Çağ kasabası olan Saint-Émilion’da konumlanan Le Dôme, üzümlerin sofralardaki bardaklara dönüşümünden sorumlu. Taş evler, Arnavut kaldırımlı sokaklar ve Romanesk kiliseler ile birlikte doğal bir zaman yolculuğu vadeden Saint-Émilion, Foster + Partners projesi ile teknolojinin olanaklarını kasabaya getiriyor. Ancak belirtmek fayda var, Le Dôme için tasarlanan yapı yenilenmiş olsa da özünde bulunduğu lokasyona saygı duyuyor.

Bağ manzarasına odaklanan ve peyzajı tasarımını temel alan binanın eğimli çatısı, kasaba arazisinin hafif dalgalı formunu taklit ediyor. Taban ise yerel kaynaklı özel taşlar ile karıştırılmış betondan yapılıyor. Son olarak yenilenen Le Dôme için söylenebilecek tek şey var: toprak tipi, iklim veya topografya gibi bir ortamın kalıcı unsurlarından etkilenen modern bir tasarım.