OLUŞUM ALGORİTMASI

  • 196 SHARES

Şehir hayatının getirilerine adapte olmaya başlayan sürdürülebilir yeni yüzyıl konsepti doğa ile yaşam alanınızın uyumuna odaklanıyor.

Geleceğin ev tasarımları hakkında birçok proje hali hazırda sunulmaya devam ediliyor. Akıllı ev teknolojisine sahip binalar, sürdürülebilir materyallerden üretilmiş konseptler ve kent hayatının bir şekilde mahrum kaldığı yeşil alanların yeniden hayatımıza kazandırılması adım adım yakın gelecek hakkında ipuçları veriyor. Minimal yaşamın hayatımızın her bir alanına entegre olma çabasının yanı sıra sürdürülebilir kavramı da kirlenen çevrenin etkisi ile sadece mimari içeriklerle değil tabiri caizse hayatımızın her bir alanında kendini ön plana çıkarıyor. Çeşitli tüketim ve üretim bantları farklı projelerle, ekosistemin işleyen çarklarına uyum sağlamamız gerektiğini belli ederken ekolojik sisteme uygun olarak geliştirilen bir konsept de Ikea tarafından sunuluyor.

Polonya’nın Szczecin şehrinde 120 yıllık bir yapı içerisinde bir araya getirilen Home of Tomorrow projesi, sahip olduğumuz kaynakları nasıl kullanabileceğimize ve aynı zaman içerisinde değerlendirebileceğimize işaret ediyor. Ekolojik sisteme yüzde yüz uyum sağlayan konsept yiyecek, su gibi atıkların israf edilmeden yeniden sistemin bir parçası olabilme özelliğine odaklanıyor. Kullanım alanlarını farklı bir metabolizma içerisinde kullan çevre dostu çözümleri gündelik hayatın temellerine dayandırıyor. Doğal kaynakların tüketilmesi ve kuraklığa dikkat çekilmesi amacıyla oluşturulan proje yeni kentsel ev projelerine alternatif sunuyor.