New York’un Tasarım Ayı

  • 166 SHARES

Tasarım ayı resmi olarak başladı, ilham kotanızı doldurmak için buradan.

New York’un tasarım ayı, ay boyunca şehirde 500 event’e vesile oluyor. Tabii 15 günde gerçekleşecek event sayısı hem tasarımcıların hem de katılımcıların yaratıcılık kotalarını doldurmaları, tükenmişlik sendromuna balıklama atlamaları, kim daha iyiydi yarışına düşmeleri için mükemmel şartları hazırlıyor. Takvimde aynı günlere düşen NYCxDesign ve International Contemporary Furniture Fair, kayda değer birçok etkinliğe aynı anda koşabilme yetisini sınıyor.

7 kıtadan tasarımcıları bünyesinde ağırlayan lüks mobilya fuarı, bir nevi Salone del Mobile’nin Kuzey Amerika’daki kuzeni. Fuar, bu yıl yine yeniden İskandinav estetiğinin olağanca hızıyla tasarımı fethetmeye devam ettiğini söylüyor. Zira bu kez oyuna katılan yeni oyuncular var. Fransa, Fermob’la ‘le minimalizm’in bir parçası olabileceğini ilan ediyor. Sahanın diğer tarafında Filipinli tasarımcılar duruyor. Bu sene 30.su düzenlenen fuarın düzenli katılımcılarından Kenneth Cobonpue ve Schema’ya bu yıl yeni Filipinli tasarımcılar eşlik ediyor, Venzon Lighting, LıJA By That One Piece, ve Zarate Manila radarınızda tutmanız gereken isimlerden.

NYCxDesign ise tam bu sıralarda açılış partisini WantedDesign ev sahipliğinde gerçekleştiriyor. Mimariden, grafik tasarıma, ürün tasarımından iç mimariye tasarlama fiilinin her halini bünyesinde ağırlayan festivalde haliyle olabildiğine yapay gerçeklik ve 3D printing projesi olacak. Eğer festivalin geçmişini kapsül halinde almak isterseniz, Friedman Benda’nın DNA10 sergisini listede görülmesi gerekenler sekmesine ekleyebilirsiniz. Gidebileceğiniz sergi ve parti sayısını düşündüğünüzde evet bu kez gerçek bir liste yapmanız kaçınılmaz. DNA10, çağdaş tasarımın tarihini sıkıştırılmış bir formda sunarken, festivalin geçmişine de selam ediyor. Judith Leiber’de tanıdığımız isimler tarafında Crafting A New York Story sergisiyle karşımıza çıkıyor. Art Deco temalı sergiler de 15 gün boyunca döneme yolculuk için hazırda bekliyor. Smithsonian Design Museum, The Jazz Age: American Style in the 1920s ve Jeweled Splendors Of The Art Deco Era: The Prince And Princess Sadruddin Aga Khan Collection sergilerine ev sahipliği yapıyor. Anish Kapoor ise festivalin ünlüler tarafında 9 Haziran’a kadar Descension işiyle Brooklyn Bridge Park’ta yolu düşecekleri bekliyor.