MÜCEVHERİN FORSMAJÖRÜ

  • 101 SHARES

Tiffany & Co.’nun 1837’ de başlayan dünü ve 2019’ daki bugünü…

QP’nin her son sayfasında yer verdiğimiz atılgan ve vizyoner isim seçkisine, bu sayıda 1837 yılında henüz 25 yaşında olan Charles Lewis Tiffany ve arkadaşı John B. Young’ı dahil ediyoruz… İkilinin, New York’ta 1,000 dolarlık avansla açtığı Tiffany, Viktoryen zenginliklere dayanan ve Avrupa tasarım estetiğinden yola çıkan bir Amerikan keşfi olarak özetlenebilir. Ayrıca 1867’de katıldığı Paris World fuarında tanıttığı tasarımlarıyla İngiliz gümüş standartını -ki burada yüzde 92 oranında saf gümüşten bahsediyoruz- işleyen ilk Amerikan firması.Tiffany, sonraları diğer taş ve madenlerle de kaynaşmış olsa da, bu materyale duyduğu ilginin yoğunluğu, Amerika’nın gümüş üzerine eğilen ilk tasarım okulunu açmasından anlaşılıyor.

Öte yandan 1845’ten beri nadir taşlara ve zanaatkarlığa adadığı ‘Blue Book’ koleksiyonuyla da, Tiffany, mücevher sektöründeki yerini sağlamlaştıracağına dair ipuçları vermeye başlıyor. Zamanla, rengine “Tiffany Blue” adını verdiği yıllık ürün katalogları, markanın tanınmış bir simasına dönüşüyor. Güney Afrika’daki Kimberley elmas madeninin keşfedilmesiyle, hali hazırda en büyük sarı elmas olan “Tiffany Diamond” tanıtılıyor. Ayrıca Fransa ve İspanya kraliyetlerinin taç koleksiyonlarında yer alan mücevherleri onlardan satın alarak, elmas konusunda iyiden iyiye otorite kuruyor. Sadece Avrupa ile sınırlı kalmayan Tiffany, “Royal Jeweler” sıfatını Rusya’dan Osmanlı’ya kadar dünyanın dört bir yanında duyuruyor. Bugün, markanın taş konusundaki modern tasarımlarının başında altı çatallı ikonik nişan yüzüğü yer alıyor.

Tiffany’nin ilk etapta sadece mücevherat üzerine yoğunlaştığı düşünülse de, markanın büyüme dönemine aslında farklı branşlardan tasarımlar da izler bıraktı. Örneğin, 1885 yılında Great Seal of the United State logosunun (ki bu devlet mührünü bir doların üzerinden hatırlayacaksınız) tasarımını yeniledi; ilk kez 1967’de gerçekleşen Super Bowl’un kupa tasarımını üstlendi; ve hiç şüphesiz diplomatik yemeklere “china dinner set” adı altında yeni bir gelenek kazandırdı. Amerikan başkanı Chester A. Arthur dahi, Beyaz Saray’ı yeniden dekore etmek için, 1902 yılında Charles Lewis’in ölümünün ardından markanın ilk sanat direktörü olan Louis Comfort’u makamına çağırmıştı. Aynı yıllarda Tiffany mücevherler, Vanderbilits, Astors, Whitneys ve Havemeyers gibi köklü aile üyelerinin ve Jacqueline Kennedy Onassis, Elizabeth Taylor ve Diana Vreeland gibi birçok kült ismin gece kıyafetlerini süsledi.

Yazının devamını QP No:29’un 124. sayfasında okuyabilirsiniz.