Ming Zamanı

  • 179 SHARES

Doğu ve Batı yaklaşımını hem birleştiren hem de kontrastta kıyaslayan Paltrona Frau Ming’s Chair, geçmişe ait referansları yepyeni bir objeye dönüştürüyor.

Modern Ming
2015 yılında Paltrona Frau ve Euchain Ltd.’nin düzenlediği Taiwan Design Contest’de Tayvanlı mimar ve tasarımcı Shichieh Lu’nun ödül aldığı sandalye, bu yıl Salone del Mobile’de lanse edil- di: Ming’s Heart. Tarihi Ming döneminden yola çıkarak yaptığı tasarım, Doğu ve Batı felsefesini yalın bir dilde birleştiriyor. Daha doğrusu, Çin ve İtalyan geleneklerini… Oryantal detaylarıyla birlikte geometrik ve kübik form bu iki uç vizyo- nun sentezini oluşturuyor. Ming sandalyesinin siluetini referans alan Ming’s Heart, boyu ve çerçevesi itibariyle Le Corbusier’nin LC1 sandal- yesini de anımsatıyor.

Materyal Özellikleri

Boru biçimli LC1’ı andıran strüktürünün malzemesi kutu profil. Ağırlığı, yapının alt kısmı değil; deri oturma bölümünün asılı olduğu üst taraf taşıyor. Oturma bölümü tek parçalık bir yüzey; ince çelik sacın eyer deri- siyle kaplanmasıyla üretilmiş. Bitiş bölümleri borulara vidalarla monte edilmiş ve bu vidalar sandalyeye bakıldığında görülebiliyor. Bu deri türü, Cuoio Saddle Extra, Poltrona Frau’nun tasarımlarında sıklıkla kullandığı bir çeşit. Deriye elde yapılan kontrast dikişler ise sandalyenin ‘kişiye özel’ olduğunu daha çok hissettiriyor.

Referans numarası 5609111 olan sandalyenin boyu 73, eni 65 cm. Fiyat istek üzerine