MİMARİ DEĞER

  • 27 SHARES

Jameson Sotheby’s International Realty, Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanmış tek katlı bir eve sahip olma duygusuna fiyat biçiyor.

Modern mimarlık tarihinin bilinen isimlerinden biri olan Frank Lloyd Wright, yapı ve doğa arasındaki uyumun bileşenlerine değinen işleri ile biliniyor. Minimal ama kendi içinde bir geometrisi olarak yapılara imza atan mimarın adını duyar duymaz aklınıza Pennsylvania’daki Fallingwater ya da New York’taki Solomon R. Guggenheim Museum’un gelmesi çok normal. Wright ile ilgili en yeni haber ise, Amerika’nın birçok eyaletine serpilmiş tasarımlarından biri olan Illinois’nin Glenview kasabasındaki tek katlı evinin satışa çıkıyor oluşu.

1950 yılında inşa edilen ve Wright’in savaş sonrası benimsediği Usonian mimarisine sahip Carr House, mimarın özellikle orta sınıf için tasarladığı 60 konuttan bir tanesi. Genel perspektifte tek katlı ve mütevazı boyutlarda planlanan yapılar, Wright’in çevre uyumluluğu yasasının da kanıtı olarak kabul edilebilir. Üç dönümlük bir arazide konumlanan Carr House’un fiyatını ise Jameson Sotheby’s International Realty 1.69 milyon dolar olarak duyurdu.