LONDRA’NIN YÜKSEK PARK ALGISI

  • 84 SHARES

Dünya üzerinde çeşitli örneklerine şahit olduğumuz¨ yüksek katlı park¨ modasına son olarak Londra da dahil oluyor. Diller Scofodio + Renfro imzalı The Tide’ın ilk aşaması 5 Temmuz’da biteceği ön görülüyor.

2009 yılında New York’ta High Line parkının açılması ile dünyanın farklı lokasyonlarda bu yüksek katlı park modellerini görmeye başladık. Philadelphia’daki Rail Park’tan Sydney’deki The Goods Line’a varana kadar, tarzları neredeyse aynı olan park modellerine bir yenisi daha ekleniyor. Londra’nın güneydoğusundaki Thames Nehri’ne paralel konumlanan The Tide, şehrin ilk yükseltilmiş lineer parkı. Diller Scofodio + Renfro’nun mimarisini, Neiheiser Argyros’un ise tasarımlarını üstelendiği parkın uzunluğu, neredeyse beş kilometre.

Greenwich Yarımadası’nın eski bir sanayi bölgesinde nehir kenarına konumlanan The Tide, yürüyüş, koşu ve meditasyon yollarını planına dahil ediyor. On metre yüksekliğinde olan park bünyesinde aynı zamanda botanik bahçeler, cafe’ler gibi çeşitli dinlenme alanlarını da içinde barındıracak. Birinci aşaması 5 Temmuz’da bitecek olan parkın ilerleyen zamanlarda kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapacağı ön görülüyor. Şehir ve nehir manzarasının bir parçası olacağınız The Tide, Londra’nın kaçış noktalarından biri olacağa benziyor.