LOEWE’NİN TASARIM MÜSABAKASI

  • 37 SHARES

Loewe Craft Prize’ın 1846 yılında kolektif bir zanaat atölyesi olarak kurulduğu dönemi bize hatırlatan Loewe Craft Prize, bu sene üçüncü kez gerçekleşiyor. Ödül sahibini bulmadan önce finalistleri ve işleri hakkında konuşmak istiyoruz.

Loewe Craft Prize’ı yakından takip ettiğimizi önceki haberlerimizden biliyorsunuzdur. Markanın kreatif direktörü J.W Anderson’ın markanın taktil değerlerine bir nevi övgü niteliğinde başlattığı bu yarışma, aynı zamanda kendi ilgi alanlarını da kariyerine entegre etmesine yarıyor. Loewe markasının 1988’de hayata geçirdiği Loewe Foundation’ı ve zanaat nosyonunu güçlendirmek için Loewe Craft Prize ile güçlendirilmeye çalışılan bu bağlar, bu sene 29 adayın seçilmesi ile devam ediyor. Geçtiğimiz sene İskoçyalı seramik sanatçısı Jennifer Lee’nin “Shadowed Speckled Traces, Fading Ellipse,Bronze Specks, Tilted Shelf” adlı işiyle ödülün sahibi olduğu yarışmanın bu seneki kazananın açıklanması için ise 25 Haziran’a kadar beklemek gerekecek.

“Gerçekdışı bir dönemden geçiyoruz ve tüm iletişimimiz e-mail üzerinden sürüyor. Buluşmalarımızı sosyal medyada ayarlıyoruz. İşte bu yüzden taktil değerlere her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.” diyen kreatif direktör J.W Anderson aynı zamanda bir seramik koleksiyoneri. 2019’da jüri yine seçimini seramikten yana mı kullanır bilinmez ama bu sene de bu tip işlerin çoğunlukta olduğu bir seçki mevcut. İşleri ile dikkatimizi çekmeyi başaran bazı sanatçılar ise “Geisha Handbag Series” isimli işi ile Deloss Weber, “A regular Sign” adlı takı tasarımı ile Heeseung Koh ve “Net” isimli seramik vazonun sahibi Annie Turner. Bu işlerin tümüne sahip olmak mümkün olmasa da 26 Haziran-22 Temmuz arasında işlerin hepsi Tokyo’da sergileniyor olacak. Bu meyanda tüm işlere online olarak göz atmak isterseniz crafprize.loewe.com’da gezinebilirsiniz.