LOEWE FOUNDATION’UN ÜSTÜN TASARIM ALGISI

  • 91 SHARES

Estetik kaygıların takdir edildiği bir platform olarak Loewe Foundation Craft Prize 2019 ve Jonathan Anderson yönetimindeki jüri, bu sene ödüle layık görülen artizan kanalıyla Japonya’nın geçmiş değerlerini yüceltmenin peşinde.

1846 yılından bu yana lüks algısıyla moda sektöründeki yerini baki kılan LVMH markası Loewe, 2013 yılında Jonathan Anderson’ın kreatif direktör olarak atanması müteakip dikkatimizi daha çok çeker hale geldi. Moda sektörünü araçsallaştırarak ortaya koyduğu estetik algısı, Loewe’yi sokak trendlerini belirleyen yegane markalardan biri kılmayı başardı. Anderson’ın yönetimindeki marka, 2016’dan beri bu algıya paralel ilerleyen tasarımcıları takdir etme peşinde ilerliyor. Loewe Foundation Craft Prize, lanse edildiği günden beri, 18 yaşın üstündeki modern artizanları, estetik kaygılar güdülerek hazırlanan objeler nezdinde ödüllendiriyor.

Craft Prize 2019 jürisi, yapılan 2.500 başvuru arasından 29 finalist seçiyor ve bu finalistlerden Genta Ishizuka 50.000 euro’luk ödülün kazananı oluyor. Diğer artizanların eserleriyle kıyaslandığında Ishizuka’nın “Surfate Tactility #11” çalışmasını ön plana çıkartan detay, 7. yüzyılda Japonya’da kullanılan reçineli vernik tekniğinin bu eserde kullanılması oluyor. Alışveriş sepetine atılan portakalların aldığı formdan ilhamla hazırladığı eser, eski tekniklerin modern bir perspektiften bakılarak kullanılabileceğini ispat ettiği için Anderson’ın dikkatini çekiyor. Craft Prize 2019 finalistlerinin eserleri, Tokyo’daki Sogetsu Kaikan binası içerisinde yer alan ‘Heaven’ adlı bahçede 22 Temmuz’a kadar sergileniyor.