LEGO’NUN APOLLO 11 ADAPTASYONU

  • 80 SHARES

Lego, insanoğlunun Ay’a inişini kendine özgü algısıyla kutlamaya devam ediyor. 50. yıl dönümünde NASA Apollo 11’in Ay’a iniş modülü, yeniden Dünya’ya geri döndü. 1087 parçalı set, uzay aracının gerçek detaylarına sahip.

Ay’a ilk ayak basılışı, Dünya’nın her köşesinde farklı etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Bu bağlamda, fotoğraf ve video sergilerinden Armstrong’un kendisi için küçük fakat insanlık için büyük bir adım attığı ayak izine kadar, uzay misyonunun her bir detayını görsel kafamıza kazıdık. Tabii bu kadar etkinliğin yanında, Times Square’in Armstrong’un ¨The eagle has landed¨ cümlesinden yola çıkarak yaptığı kutlamayı da unutmamak lazım. Söz konusu Ay’a ilk adım olunca, her yaş aralığında bir heyecan uyandırıyor. Bu heyecan silsilesini, Lego ve NASA’nın iş birliğinden ortaya çıkan Apollo 11 Ay modülü maketi taçlandırıyor.

Lego’nun 1087 parçalı seti 1969 misyonun 50. yıl kutlamalarına özel olarak lanse edildi. Tasarımcılarının özel olarak NASA’yı ziyaret etmesinin ardından ortaya uzay aracının fırlatma ve iniş takımlarının ayrıntılı gerçekliğine sahip prototipi çıktı. Ay’a indiği şekliyle Apollo 11 setini, tabanını Ay’ın krateri ve ayak iziyle tamamlarken uzay aracının yanına legolarla birleştirebilmeniz, hatta Neil Armstrong’u da eklemeniz mümkün. Bunun dışında, markanın kendiyle özleşmiş ¨life size¨ algısını da göz ardı etmeyelim. A7L uzay giysinin tam ölçekli versiyonunu tamamlamak için 44.051 legoyla yaklaşık 300 saat uğraşmak durumunda kalınsa da Lego 1.90’lık maketini tamamladı. Ayrıca, markanın uzaya olan ilgisi sadece Ay ile sınırlı kalmıyor aynı zamanda kızıl gezegen Mars keşfi için de setine yeni modeller eklemeye hazırlanıyor.