KÜLT OLMAK NE GEREKTİRİR?

  • 56 SHARES

Virgil Abloh ve Alessi birlikteliğinde sofra anlayışının yaratıcı ve endüstriyel tarafına dair.

Bu geçmiş ve moderni çarpıştırma hazzıyla yanıp tutuşan, Rönesans ilhamlı yeni nesil bir sanatçının tablosu değil. Virgil Abloh’un Londra merkezli tasarım stüdyosu Alaska Alaska ile Alessi’nin ortaklaşa yarattığı çatal bıçak takımı setinin, Abloh’un vizyonuyla görselleştirilmesi. Virgil Abloh giysiden, mobilyaya uzanan geniş tasarım alanında, dilini her zaman çarpıcı bir görsellikle 360° olacak şekilde ortaya çıkarmayı misyon haline getirmişti.

Bu proje için Virgil Abloh, birlikte çalışabileceklerini önermek için Alberto Alessi ile temasa geçer. Sofra takımı tasarımında yeni bir yaklaşım vardır aklında. Hatta spesifik olarak, bir çatal- bıçak takımı serisidir bu. Abloh, Alessi’yi yalnızca tasarım geçmişi açısından değil, aynı zamanda daha önce birlikte çalıştığı sanatçı ve tasarımcıların kalitesi açısından da sınıfının en iyisi olarak görür ve elbette haklıdır da.

Nesnelere tamamen farklı bir açıdan bakan tasarımcı, Alessi’nin dünyasına baktığında, mekanik bir atölye canlandığını söyler gözlerinin önünde. Bu brütalist bakış açısıyla, Alessi’ye yepyeni bir yaklaşım getirir. Sofra düzenlemelerinin resmiyetini ve oturma deneyimini başka bir yere çekmek ister. Araçları, geleneklerden arındırarak yeni bir alışkanlık fikrini sahiplenir. Adından da anlaşılacağı gibi, Alessi’nin 2021 yılında kaybettiğimiz moda tasarımcısı Virgil Abloh ile birlikte hazırladığı “Conversational Objects” koleksiyonu, birlikte yemek yemek için masa etrafında toplanma geleneğini onurlandıran, diyaloğu canlandıracak sofra takımlarından oluşuyor. Endüstriyel dünyadan alınan unsurlarla tasarlanan bu 18/10 paslanmaz çelik çatal bıçak takımı, Abloh’un sanatçı yaklaşımını bir kere daha gözler önüne seriyor.