KONVEKS VE KONKAV ÇİZGİLERİN IŞIĞINDA

  • 111 SHARES

Zaha Hadid ve Patrik Schumacher imzalı Changasha Meixihu International Culture and Art Centre projesi sekiz yıl süren yapım aşamasını tamamlamasıyla birlikte ilk sergisini duyurdu.

2016 yılında Zaha Hadid’in ölümünün ardından ZHA firmasının yönetimini devralan Patrik Schumacher, Hadid ile ortak çalışması Changasha Meixihu International Culture and Art Centre’ın 2011 yılında başlayan inşası tamamlandı. Taç yaprak formuna benzeyen, konkav ve konveks çizgilere sahip üç farklı yapısıyla ZHA’nın bölgedeki en büyük komplekslerinden biri olma özelliğine sahip. Müze, tiyatro ve fonksiyonel salonlarıyla birlikte üç farklı tema etrafında şekillenen yapı, yirmi dört saat aktif olmasıyla bölgede kısa sürede kültürel aktivitelerin merkezi olacağı öngörülüyor. Üç farklı yapının içerisinde yer alan çeşitli kapasitelere sahip salonlar ve sahneler ise MICA’nın performans sanatları alanına sunduğu geniş yelpazenin bir kanıtı olurken, yapının dış mekanında ise açık hava sergileri ve etkinliklerine ev sahipliği yapacak.

MICA’nın ilk konuğu ise Shenzhen merkezli, çağdaş kültürü keşfetmek ve medya teknolojilerini kullanma konusunda kendine özgü bir tarz geliştiren 40 sanatçıdan oluşan MOTSE. Grubun, kızılötesi donanım, lazer tabanlı ölçüm sensörleri ve güçlü mekanik cihazların yardımıyla yarattığı efektlere müzik ritminin eklenmesiyle ortaya çıkardığı Flowing Eternity sanat merkezinin ilk sergisi.