KIVRIM ENSTALASYONU

  • 98 SHARES

Ahşap plaklarla çevrelendiği dairesel formuyla Sydney’in Darling Limanı’na canlılık getiren The Exchange, mimari yapıların doğal malzemelerle bir arada tasarlanabilir olduğunun son kanıtı.

Her ne kadar teknolojinin de etkisiyle mimarı yapılarda kullanılan malzemeler listesi günden güne kendini yenilemeye devam etse de listenin her daim ilk sıralarında yer alan malzemelerinden biri olan ahşap, Kengo Kuma’nın tasarımı ile form değiştiriyor. Sydney’in şehir merkezindeki Darling Limanı’nda konumlanan ve içerisinde farklı konseptli salonları, halk kütüphanesi gibi kamu yararına çeşitli bölmelere sahip Exchange, çevresindeki yüksek binaların aksine bulunduğu parsele entegre edilmiş alçak katlı bir yapı. Bununla beraber, kentsel tasarım stratejisi olarak somut ve rahat bir bina yaratabilmek adına doğal malzemelerin kullandığı Exchange, insanlarla olan iletişimini etrafına uyumlu bir mimari forma sahip olmasıyla sağlıyor. 

Yapının dışını saran dairesel ahşap plaklar mimaride form olarak bir farklılık yaratmakla berabere doğal ışığı filtreleyerek iç mekanı aydınlatma ve doku kazandırma işlevine de sahip. Kengo Kuma ise dairesel olarak ahşaplarla sarılan mimari formu kuş yuvasına benzeterek, yapı ile fonksiyonalite arasında bir bağ kuruyor.