Jean Cocteau Hatırası

  • 76 SHARES

Cocteau’nun çizim ve motiflerinden yapılan seçki ve ürün çeşitliliği, hem sanatçının multi-disipliner tarafıyla hem de çağdaşlığıyla uyum yakalıyor.

Yazarın Duvarları

Roche Bobois, 2013’ten beri, Pierre Bergé’nin yürüttüğü Jean Cocteau Committee’den aldığı yetkiyle, sanatçının çalışmalarını dekorasyona adapte ettiği bir ev eşyaları koleksiyonu üretiyor. Jean Cocteau’nun, fresk/seramik üzerinde çalışıyorken, duvarın/kilin üzerine dövme yaptığını düşündüğünü belirttiğini anımsarsak, koleksiyonun en mantıklı parçası da haliyle, “Cocteau’nun duvarlarını” sembolize edecek seramik tasarımlar oluyor.

Reste Avec Nous

“Ne tasarımcıyım ne de ressam; benim tasarımlarım önce düğümü çözülen, sonra farklı şekilde tekrar düğümlenen yazılarım gibi.” diye ifade eden Cocteau’nun bu poetik yaklaşımı, Roche Bobois’nın koleksiyonunda da benimseniyor. Sanatçının bazı seramik çalışmalarının reprodüksiyonlarının üretildiği Jean Cocteau Collection, sanatçının mezarında yazan “je reste avec vous” (sizle kalıyorum) betimini ev dekorasyonuyla birleştiriyor.

Orijinal eserden 1.000 adet limitle üretilen Orphée et Eurydice 1959, 45 cm çapında. 1.150 Euro