İTALYAN GİBİ DÜŞÜNMEK

  • 103 SHARES

İtalya’nın savoir-faire’ini ve tasarıma olan bakış açısını sahiplenmek için onlar gibi düşünmeniz gerekebilir. Lakin bu halet-i ruhiyeye erişmeden önce estetik anlayışınızı yeniden şekillendirecek bir seçkiyi size hatırlatmak isteriz.

İtalya’nın 20. yüzyılda sanat ve tasarıma olan bakış açısı, çeşitlilik ve ülkenin artistik tarihinin yeniden şekillendiği bir süreç etrafında şekilleniyor. 1900’lü yılların başında, buhran dolu bir dönemde, sosyal, ekonomik ve politik krizlerin boğucu tavrına anti-tez üretmek üzerine harekete geçen sanat ve tasarım dünyası, bu tekdüzeliği fütürizmden ve modernizmden beslenerek ortadan kaldırmaya çalışıyor. Bilim, teknoloji ve modernitenin, sanat ile özdeşleşebilecek yegane disiplinler bütünü olduğunu savunan sanatçıların açtığı yol, İkinci Dünya Savaşı sonrasında da etkisini göstererek, savaş sonrası dönemde İtalya’nın estetik anlayışının yeniden şekillenmesine ve kendine has bir duruş yaratmasına fırsat veriyor. La Dolce Vita’nın vücut bulmuş hali olarak karşımıza çıkan tasarımlar ve sanat eserleri, bugünkü İtalyan estetiğinin temellerini atıyor.

Bu dönemin ikonik parçaları, İtalyan kültürüne saygı duruşunda bulunmak üzere Christie’s tarafından 17 Ekim’de gerçekleşecek Thinking Italian adındaki müzayedede Londra’da satışa sunuluyor olacaklar. Gio Ponti, Pierluigi Giordani, Osvaldo Borsani, Ico Parisi gibi isimlerin eserleri, bu açık artırmayla alıcı bulacak. 12 Ekim’den itibaren görücüye çıkacak ürünler, İtalyan savoir-faire’ini sahiplenip, İtalyan gibi düşünmek isteyenlerin takviminde işaretlenmeli.