İSKANDİNAV OYUN KURALLARI

  • 107 SHARES

Satranç, tavla ve yatzy triosunu Hay Play ile Kuzey Avrupa tasarım dilinde yenileyen Clara von Zweigbergk sayesinde basitlik ve işlevsellik kavramlarını kutu oyunlarında deneyimlemeniz olası.

Masa oyunlarının sosyal iletişimle doğrudan bir ilişkisi var. Kutuların üzerinde belirtilen yaş skalalarını yok saydığımız bu tezimizde diğer oyuncularla beraber vakit geçirmek her şeyden önce geliyor. Zira takımınızı ve tarafınızı doğru seçmeniz mühim, özellikle kaybetme konusunda sorunlar yaşıyorsanız. Bir diğer taraftan bu tarz oyunların diline hakim olmak gerekiyor. Satrançta şah mat yapmanın belki de en tatmin edici yanı rakibinize hamlenizi sözlü olarak dile getirmekte. Tavla ise başlı başlına bir jargona sahip, rakamları söyleyebilmeniz için Farsçanızın kuvvetli olması gerekiyor. Rakamların peşi sıra gelen tekerlemeler de cabası.

Kuzey Avrupa’da tavla oynarken Farsça kelimelerin kullanılmadığı bir gerçek ancak söz konusu bir nosyonu ele olmak ise pekala tasarım yönünden coğrafyayı diğer lokasyonlardan ayırabiliriz. Danimarka menşeli Hay üç farklı oyunu – satranç, tavla ve beş zar atmaya dayalı popüler bir İskandinav oyunu olan yatzy- Hay Play
ile yeniden yorumluyor. Reçine, kağıt ve ahşap gibi materyallerden oluşan seri İskandinav tasarımlarından beklenildiği üzere basit ve işlevselliği önde tutuyor. Soğuk ve sıcak renklerin bir kutu içerisine sığdırıldığı ve her an oyun oynamak için bahane yaratacağınız koleksiyon ile birlikte rakibinizi hangi dilde yeneceğiniz biraz da centilmenliğiniz ile bağlantılı.