HELSİNKİ’DE BİR YERALTI MÜZESİ

  • 98 SHARES

Lasipalatsi Square’deki yeni mimari oluşum dışardan bakıldığında beş kubbeden oluşuyor ama bu buzdağının sadece görünen kısmı. Benzetmeyi yenilenen Amos Rex Museum için kullanmaktayız.

Geçtiğimiz hafta Helsinki’de sanatsal açıdan en etkileyici gelişme, Amox Rex Museum’un yeni binasında kapılarını açmasıydı. Öyle ki bu yapının müzenin yeni ikamet alanı olduğunu anlamak için, şehrin en canlı meydanı Lasipalatsi Square’deki beş farklı fütüristik kubbenin içerisine doğru bakmak gerekiyor. JKMM Architects tarafından tasarlanan müze aslında yeraltında konumlanıyor. 1920’lerden kalma bir ofis binasında konumlanan sanat platformunun yeni mekan arayışı aslında 2013’ten beri sürüyordu. Ardından şehrin ilk modern sinemalarından Bio Rex’in bulunduğu binayı da içine alacak bir proje çalışması fikri geliştirildi. Meydandaki bu beş kubbe ise yeraltında 23.500 metrekarelik alana yayılan yeni müzenin doğal ışık kaynakları.

1940’larda Olimpiyat Oyunları’nda da kullanılan ve aynı zamanda meydana ismini veren 30’lu yıllara ait fonksiyonalist Lasipalatsi binasının renovasyonu ile birlikte yürütülen bu projede yer üstündeki bina, restoran, müze-mağaza ve sinema salonuna ev sahipliği yapacak. Gösterime girecek ilk sergi ise Japon sanat kolektifi teamLAB’in interaktif enstalasyonlarına adanan “Massless”. Helsinki kültürel bölgesinde konuşlanan müze, şehri ziyaret ettiğinizde atlamamanız gereken duraklardan.