HELEZONİK FORMLARDAN İLHAMLA

  • 84 SHARES

Norveç’teki Randselve nehri üzerinde konumlanan ve alışılmışın dışındaki sarmal yapısıyla Twist Art Gallery, nehir ile ikiye bölünmüş olan Kuzey Avrupa’nın en büyük heykel parkı Kistefos’un iki yakasını birbirine bağlayan en yeni sanat platformu.

Değişik geometrik şekillerden ya da her daim göz önünde duran fakat hiçbir zaman bir ilham kaynağı olarak düşünmediğimiz nesnelerden yola çıkarak tasarlanan yapılar… Binaların işlevlerine göre şekil alan mimari yapılar, kimi zaman modern izlerin peşinde kimi zaman ise klasik çizgilerinden ödün vermeyişleriyle şehir planlamacılığını farklılaştırıyor. Fakat söz konusu çatının altında bulunan mekanın işlevi olduğunda, ister istemez binanın mimarisi ile içerideki işlevsellik arasında bir bağ kurmak istiyoruz. Sonuçta modern sanatı temsil eden bir galeriden Barok tarzı bir anlayışı beklemek yerine, her ne kadar sanatsal anlamda tartışmaya açık olsa da, daha modern bir görünüme sahip bir yapı bekliyoruz. Bu durum için bir nevi zihnimizde canlanan içerik ve mimari arasındaki uyum yasası diyebiliriz.  Bu bağlamda, karışımıza yazılı olmayan psikolojik uyumu yasasına verebileceğimiz bir örnek çıkıyor. O da geçtiğimiz günlerde açılışı gerçekleşen Twist Art Gallery.

Konum itibariyle iki yakayı birbirine bağlayan çağdaş sanat galerisinin sarmal dış cephesini BIG-Bjarke Ingles Group tarafından tasarlandı. Tasarımında kullanılan bu bükülmüş bir kağıdı anımsatan şekil, nehir kıyasındaki farklı yükseklikleri dengelemek için kullanılıyor. Bununla beraber yapının farklı bir heykel estetiği yaratmasındaki en büyük etken, Kuzey Avrupa’nın en büyük heykel parkı olan Kistefos’ta konumlanması. Bir köprü görevinde nitelendirebileceğimiz galeri parkın sanatsal sunumuna mimari bir dokunuş ekliyor. Öyle ki, Anish Kapoor, Lynda Benglis ve Fernando Botero gibi sanatçıların eserlerini görmek için ziyaret ettiğiniz galeri sayesinde parkın karşı tarafına geçerek sanat turunuzu heykel parkında sonlandırabiliyorsunuz. Binanın her iki tarafından giriş sağlanırken Güney tarafı galerinin sarmal çizgileriyle bir yol sunarken, Kuzey tarafı ise orman manzarasıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Kavisli cam pencerelerden giren gün ışığı ise galeri ortamında üç farklı sanat alanı yaratıyor. Açılış sergisini 17 Kasım’a kadar ziyaret edebileceğiniz Hodgkin and Creed – Inside Out ile yapan galeriyi mimari ve sanatın bir harmanı olarak kabul edebiliriz.