GIO PONTI’NIN MODERNİZMİ

  • 73 SHARES

Tasarımları şekillendiren alt başlıklar denge, uyum, güzellik ve netlik üzerinden kurgulandığı zaman Gio Ponti perspektifini çözümlemek kolaylaşır. Tasarımcıyı anlamanın bir başka yolu da birazdan bahsedeceğimiz kitabı okumaktan geçiyor.

“Modern Living: Gio Ponti and the Twentieth-Century Aesthetics of Design” adlı kitaptan bahsetmekteyiz. Geçtiğimiz sene Georgia Museum of Art’ta aynı isimli sergiden ilhamla yayımlanan kitap, Ponti’nin 1920’lerden 1950’lere dek yarattığı tasarımlarına odaklanıyor. Richard-Ginori için yaptığı ilk seramik çalışmalarından Paolo De Poli ve Piero Fornasetti işbirliklerine uzanan geniş bir spektruma, Ponti arşivinden birçok fotoğraf ve skeç de ekleniyor. Kitabın yazarı Roberts’ın belirttiği gibi; gerçek bir modern Rönesans adamı olan Ponti, geçmişten esinlenirken modern üretim nosyonuna vurgu yapan biriydi.

Geleneksel ve modern teknikleri, yine aynı dengedeki materyallerle birleştirip döneminin İtalyan tasarım anlayışına farklı bir perspektif getiren tasarımcı, bir sanat akımındansa hayat felsefesi olarak modern yaşamı savunmaktaydı. Bu noktada işlerini Amerikan ve Avrupalı diğer tasarımcılarla birlikte sunarak bu algıyı insanlara aşılayan tasarımcının güncellemek istediği kavramlar arasında İtalyan üretim anlayışı da bulunuyordu. Endüstriyel ürünlerin de sanatsal bir tasarıma sahip olabileceği fikri, Ponti’nin seramiklerinden cam ürünlerine hatta elinden çıkma kahve demliğinde bile açıkça görülebilmekte. Hikayelerinin devamı içinse kitabı biraz karıştırmanız gerekecek.