FRANK LLOYD WRIGHT’IN MİRAS BIRAKTIKLARI

  • 57 SHARES

Modern mimarinin, zaman ve mekan düşünülmeksizin bir miras olarak değerlendirilmesi için aslında herhangi bir onay mekanizmasına ihtiyacımız yok. Lakin, bu sefer konumuz Unesco World Heritage ve listeye dahil olmak üzere olan isim ise Frank Lloyd Wright.

Frank Lloyd Wright, aktif olarak mimarlık yaptığı zaman zarfı içerisinde yaklaşık 1.000’den fazla proje tasarladı, bu projelerin 532 tanesi tamamlanarak vücut buldu ve şüphesiz, konuşlandığı topraklara mimarının estetik algısını taşıdı. Her ne kadar Wright’ın elinden çıkan projeler hali hazırda pek çok kişinin görsel hafızasına kazınmış bir şekilde güncelliğini korumaya devam etse de, 2019 yılı itibarıyla bu güvence Unesco tarafından sağlanacak gibi görünüyor.

Unesco tarafından değerlendirildikten sonra kabul görmesi dahilinde, Amerika Birleşik Devletleri’nden listeye dahil olan 24 bölgenin sayısı artacakken, Wright’ın listeye girmesiyle birlikte modern mimari alanında bu listeye dahil olan örnekler, kendisinin imzasını taşıyor olacak. Listeye adaylığını koyan yapılarda bakacak olursak, Unity Temple, Frederick C. Robie House, Taliesin, Hollyhock House, Fallingwater, Herbert & Katherine Jacobs House, Taliesin West ve Solomon R. Guggenheim Museum’u görüyoruz. Şu an toplamda 1.092 farklı destinasyonu bünyesinde barındıran listenin nasıl bir ilerleme kaydedeceği 2019 yılının Temmuz ayında Bakü’de gerçekleşecek World Heritage Meeting’de belli olacak.