FRANK LLOYD WRIGHT’IN DİJİTAL PERSPEKTİFİ

  • 84 SHARES

Evde kalmanın artılarına odaklanıp, işe pozitif yönünden bakalım: Dijital kanallar sayesinde ziyaret edemediğiniz duraklar, artık birkaç saniye uzaklıktalar. Frank Lloyd tasarımları da bu seçkiye dahil.

Yaşanan pandemi kriziyle birlikte evde kalmak ve sosyal izolasyonu sağlamak, son günlerdeki en büyük misyonumuz. Lakin evde kaldığımız günlerde fiziki olarak dışarıda bulunmamızı salık veren her türlü aktivitenin dijitalleşmesine tanıklık ediyoruz; müzeleri sanal ortamda ziyaret ediyoruz, ünlü tiyatro oyunlarını tablet ekranlarından izliyoruz, market alışverişlerindeki reyonları farklı sekmelerde geziyoruz.

Bu dijital seyahatlerin bir yenisi the Frank Lloyd Wright Building Conservancy, Frank Lloyd Wright Foundation ve Unity Temple Restoration Foundation iş birliği sayesinde gerçekleşiyor. Birçoğu Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer alan Frank Lloyd Wright tasarımı binalar, dijital olarak gezilebiliyor. Geliştirilen proje mimarinin fiziki varlığının ne denli önemli olduğunu, izole olduğumuz bu günlerde hatırlatırken, aynı zamanda zor günler geçiren dünyanın, farklı bir perspektiften mimari ve estetik bir deneyim yaşamasını da mümkün kılıyor.