FONKSİYONEL ETKİLERİN İZİNDE

  • 302 SHARES

OMA’nın Fransa’da tamamlanan MEETT Exhibition and Convention Centre projesinin temellerini kent ve kırsal alanların bağlantıları oluşturuyor.

Sanattan spor dallarına varıncaya kadar geniş bir skalayla mimari yapılar tasarlayan OMA’nın son lokasyonu Fransa’nın Toulouse şehri oluyor. Paris dışında ülkenin en büyük üçüncü fuar alanı sıfatına sahip yapının denetimini ise daha önce Anish Kapoor House ve Fondazione Prada projelerinde de ismini duyduğumuz, aynı zamanda OMA’nın ortaklarından biri olan Chris van Duijn üstleniyor. Sergi alanları, kongre merkezi ve çok işlevli etkinlik bölümleri ile yapıyı üç paralel şerit halinde tanımlamak mümkün. Zira projenin kendisine atfedilen misyonu kentin kırsal alanlara yönlendirme politikasından geçiyor.

Toulouse’daki MEETT Exhibition and Convention Centre ile şehrin endüstriyel bir bölümünü kuzeye taşınması aynı zamanda bölgeye olan inovasyon ilgisinin artırılmasına da zemin hazırlıyor. Geniş bir alanın üzerine konumlandırıldığı gibi ziyaretçilerin iç ve dış mekanda interaktif bir deneyimin parçası olabilecekleri tasarım notlarına, basit ama üzerinde düşünülmüş alanlar eşlik ediyor. Öte yandan yapı son zamanların trend başlıklarından biri olan sürdürülebilir mimari konseptini göz önünde bulundurarak estetiğin ve her türlü etkinliğin ihtiyacına değinen bölümleriyle multidisipliner bir tema ortaya koyuyor. Son olarak tamamlanmış proje, yeni dönem dijitalleşme oluşumlarına ayak uydurarak sanal olarak ziyaret edebilme fırsatını da web sitesi üzerinden gerçekleştiriyor.