SÜRDÜRÜLEBİLİR FİN KABİNİ

  • 141 SHARES

Helsinki’nin Vallisaari adasında minimalist bir perspektifte şekillenen konaklama fikri ilginizi çekiyorsa, konuyu anlatmaya sıfırdan başlamalıyız.

‘Nolla’ Fince ‘sıfır’ anlamına gelmekte. Yukarıdaki kelime oyununa çok takılmadan, Nolla’nın aynı zamanda Helsinki’deki takım adalardan Vallisaari’de bulunan yeni bir konaklama tipine verilen isim olduğunu da belirtelim. Şehirden uzaklaşma fikrinin cazip geldiği ama ulaşılabilirliğinin kaybolmadığı bir kombinasyonla ideal bir seyahat planı yaratan Nolla, bu aydan itibaren Airbnb üzerinden kiralanabilen yalın bir kabin. Tasarımcı Robin Falck’ın Finlandiyalı enerji şirketi Neste ile ortaklaşa gerçekleştirdiği proje, “9 metrekarelik bir alanı maksimum sürdürülebilirlik nosyonuyla nasıl şekillendirebiliriz?” sorusuna cevap niteliğinde. Güneş panellerini, yenilenebilir dizel enerjiyle tamamlanan mimarisi ile Nolla, hem şehirden 20 dakika uzaklıkta hem de bir adada ormanın tam içinde bulunmakta.

Tümüyle Finlandiya’da bulunan köknar ve lamine kaplamalı kerestelerden tasarlanan Nolla aynı zamanda makine kullanılmadan kurulumu gerçekleştirilebilen bir tasarıma sahip. Kabinin içinde bulunan elektrikli aletlerin ihtiyaç duyduğu enerjiyi çatıda bulunan güneş panellerinden elde ettiğini de hesaba katarsak, yaratılmak istenen konseptte taşlar tümüyle yerine oturacak. Mimarideki yalın vizyonun dekorasyonda da sürdürüldüğü kabinin içinde ise şaşaalı bir dünyadan çok, mutlak ihtiyaç nesneleriyle oluşturulmuş bir düzen hakim. Helsinki ile bağları koparmadan İskandinav doğası ile iç içe geçirilen bir hafta sonu fikri kulağa nasıl geliyor?