FİLOZOF İLHAMINDA

  • 16 SHARES

Jasper Morrison’un 1988 yılında tasarladığı Thinking Man’s Chair, düşünme ve rahatlama sürelerini uzatmak için bir sebep sunuyor.

Her tasarımın esinlendiği bir idea ya da bir kişi olduğunu düşünebiliriz. Geçmiş zamanlarda kendilerine atfedilen sıfatlar ile hayatımızın farklı zamanlarında karşımıza çıkan isimlerin hangi tasarımları tercih ettiğini düşündüğünüz oluyor mu? Bir diğer deyişle, Platon beş önemli kuramı irdelerken sizce nasıl bir sandalyede oturuyordu? Atina’nın milattan önceki yıllarından günümüz İngiltere’sine geldiğimizde ise bir önceki cümlemize örnek gösterebileceğimiz bir tasarım ile karşılaşmamız mümkün.

Jasper Morrison tarafından tasarlanan Thinking Man’s Chair, isminden de anlayacağınız, üzere düşünmeye davet eden bir sandalye. Uzun süreli rahatlama ve fikirlerinizi kavrayabilme süresi tanıyan tasarım işlevsel katkıları ile ön plana çıkıyor. Vücudu destekleyen alanlara entegre edilen minik içecek tablaları da koltuğun bir misyonu olduğuna işaret ediyor. Farklı renk seçenekleri ile Thinking Man’s Chair hakkında detaylı bilgiye www.cappellini.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.