DUO EDİSYON ALTERNATİFİ

  • 253 SHARES

Ahmet Ertuğ’un Sanat Kitapları dizisine 1 Ekim itibarıyla sınırlı sayıdaki Form and Texture – Erol Akyavaş – Photographs basımı dahil oluyor.

Londra’daki mimari eğitiminin ardından yine aynı şehirde fotoğraf sanatına merak salan Ahmet Ertuğ, yarattığı seçkilerinde ağırlıklı olarak iki disiplininin ortak paydalarına değiniyor. Öte yandan Bizans, Osmanlı, Roma mimari ve sanat mirasının perspektifine fotoğraf kareleri eşlik ediyor. Bu referansla oluşturmaya başladığı Sanat Kitapları serisinin konu başlıkları bir kenara, basımların koleksiyon olarak adlandırılmasının bir nedeni de kitapların zanaatkarların el becerileriyle oluşturuluyor olmaları. 1 Ekim tarihinde iki farklı sınırlı edisyonu ile satışa sunulacak olan Form and Texture – Erol Akyavaş – Photographs  ise Ertuğ’un 30’u aşan Sanat Kitapları seçkisine dahil oluyor.

Mimari yapıların yer aldığı ve derinlik kavramının önce çıktığı çalışmalarıyla bilinen Erol Akyavaş’ın yaratıcı kimliğine saygı duyarak bir araya getirilen basım, ressamın antik mimari ve arkeolojik kalıntılara olan bakış açısının fotoğraf karelerine değiniyor. Erol Akyavaş’ın Hindistan, Meksika ve Peru’da karelediği siyah beyaz fotoğraflarının arasından 68 tanesi özel olarak Form and Texture – Erol Akyavaş – Photographs için seçiliyor. Antik sitlerdeki doğal geometrik formları doku, ışık ve gölge üçlemesinde kompoze eden Akyavaş’a ithafen oluşturulan 500 edisyon ile sınırlı seçki, Collectors Edition ve Limited Edition olmak üzere iki farklı alternatifin parçası oluyor. İlk 250 kitabın Collector Edition olarak adlandırılmasının nedeni ise Erol Akyavaş’ın 10 farklı orijinal fotoğrafının 25 edisyon olarak konumlanması. Bir diğer taraftan, içerisinde Akyavaş’ın orijinal baskısının yer almadığı geri kalan 250 basım ise Limited Edition başlığına tabi tutuluyor. Koleksiyon merakınıza bağlı olarak şekillenen iki alternatifin izinde, Collector Editon 1.400 ve Limited Edition’ın da 700 dolar fiyat etiketine sahip basımlar için 1 Ekim’den itibaren kütüphanenizde yer açabilirsiniz.