DÖNÜŞÜM NOKTASI

  • 98 SHARES

Eski bir elektrik santralinden sanat ve kültür merkezi yaratmak her şeyden önce mimarlığın nasıl nitelendirildiği sorusuna değiniyor. Renzo Piano’nun cevabı ise Moskova’da.

1998 Pritzker jürisi, Renzo Piano’nun mimarlığı hakkında “Sanat, mimari ve mühendisliğin dikkate değer, nadir bir sentezi” yorumunda bulunmuştu. Jürinin bu değerlendirmesini daha iyi anlamak için öncelikle Piano’nun mimarlık tanımını açıklamak gerekiyor. Piano insanlık tarihindeki ilk mesleklerden biri olarak nitelediği mimarlığı, insanlar için barınak yapma sanatı olarak tarif ediyor. Sadece gereksinimlere değil aynı zamanda arzulara, hayallere ve tutkulara verilen bir cevap ve hikaye anlatma sanatı olarak görüyor. Her bir yapının fikir ve felsefesinin olduğunu kabul eden Piano düşüncelerini projelerine aktaran isimlerin başında geliyor. Eski bir elektrik santralini bir kültür noktasına dönüştürdüğü son tasarımı ise en güncel örneklerinden.

Renzo Piano tarafından tasarlanan ve neredeyse on yıldır yapım aşamasında olan GES-2 House of Culture aralık ayında çeşitli gösterimlerle açıldı. Yapıda ortak alan, sinema ve birçok kullanıma hitap edebilen çeşitli çevreler bulunuyor. Mimar yapının bütünlüğünün korunmasına dikkat ederek küçük ancak etkili değişikliklerde bulundu. Bunlardan biri de çatıda değiştirilen camlar. Zira yapı böylece doğal ışıktan olabildiğince fazla yararlanabilecek. Ekolojinin ön planda tutulduğu ve Moskova silüetine adapte edilen GES-2 House of Culture bir sonraki Rusya seyahatinizde görülmeye değer yapılardan sadece bir tanesi.

Photography: Gleb Leonov